» آرشیو اخبار » ۱۰ اپلیکیشنی که باید از گوشی‌های اندرویدی حذف شوند

۱۰ اپلیکیشنی که باید از گوشی‌های اندرویدی حذف شوند

8 مرداد 1402 13

یکی از بهترین راه‌ها برای ارتقای تجربه دیجیتالی کاربران تلفن هوشمند، مدیریت مرتب اپلیکیشن‌های گوشی برای اطمینان از عملکرد بهینه آن است.

به گزارش گذارنیوز، اپلیکیشن‌های ناخواسته، بدون استفاده و غیرضروری می‌توانند تاثیر منفی روی عواملی مانند بهره‌وری، سرگرمی یا ارتباط داشته باشند. با فراوانی اپلیکیشن‌های موجود در فروشگاه گوگل پلی استور، یک گوشی اندرویدی می‌تواند به سرعت پر از اپلیکیشن شود. در نتیجه، به راحتی می‌توان از تاثیر برخی از اپلیکیشن‌ها بر امنیت دستگاه اندرویدی ورای مسئله عملکرد، چشم پوشی کرد.

بعضی از اپلیکیشن‌ها برای تجربه اندروید، ضروری و مهم هستند. کاربران اندروید مطمئنا اپلیکیشن‌های مهم مانند پیام‌ها و دوربین را حذف نخواهند کرد. همچنین احتمالا بخواهند اپلیکیشن‌های طراحی شده برای علایق و سلیقه خود را نگه دارند. بعلاوه سایر اپلیکیشن‌های نیمه ضروری مانند اپلیکیشن‌ها تاکسی آنلاین، اپلیکیشن‌های مالی و ویجت‌هایی مانند ساعت، تقویم و ماشین حساب هم در هر صورت نباید شامل حذف شوند.

با این حال، همه اپلیکیشن‌ها، ضروری نیستند. هر اپلیکیشنی که امنیت تلفن را تهدید می‌کند، استفاده محدودی دارد یا به باتری تلفن آسیب می‌زند، می‌تواند گزینه حذف باشد. در نهایت، تشخیص این که کدام اپلیکیشن‌ها ضروری هستند و کدام یک ضروری نیستند، به عهده مصرف‌کننده است. پایگاه فناوری اسلش‌گیر در گزارشی، ۱۰ اپلیکیشنی را بررسی کرده که کاربران اندروید باید به حذف آنها فکر کنند.

تبلیغات جام جهانی قطر

۱- اپلیکیشن‌های بلوت‌وار

واژه بلوت‌وار (Bloatware) ممکن است مترادف با رایانه‌های شخصی به نظر برسد، اما می‌تواند برای دستگاه‌های دیگر از جمله بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی که می‌توانند یکی از چندین سازنده مختلف را داشته باشند، استفاده شود.

در گوشی، بلوت‌وار به اپلیکیشن‌هایی اطلاق می‌شود که از قبل روی یک دستگاه قرار می‌گیرند و برای اکثر کاربران، کاربرد غیرضروری یا محدود دارند. اکثر اپلیکیشن‌های بلوت‌وار به جای بهینه سازی یک دستگاه، در حافظه داخلی گرد و خاک می‌خورند و گزینه عالی برای حذف هستند. بسته به سازنده، میزان و تعداد بلوت‌وار و همچنین نحوه برچسب‌گذاری اپلیکیشن‌ها، بلوت‌وار می‌تواند متفاوت باشد.

به طور کلی، این نوع اپلیکیشن‌ها ممکن است شامل نسخه‌های آزمایشی نرم‌افزارهای پولی، اپلیکیشن‌های تحت برند سازنده گوشی و اپلیکیشن‌های شرکت مخابراتی باشند، اما محدود به آنها نیستند. در حالی که برخی از تولیدکنندگان مانند گوگل، عرضه مدل‌های اندرویدی را آغاز کرده‌اند که دارای تعداد کمی یا بدون اپلیکیشن‌های از پیش نصب‌شده هستند، مسئولیت یافتن و حذف اپلیکیشن‌های از پیش ‌نصب‌ شده‌ای که به آن‌ها نیازی نیست، عموما بر عهده مصرف‌کننده است. بهترین راه برای انجام این کار ممکن است جستجوی مدل و مدل گوشی اندرویدی خود باشد و چند منبع عالی در اینترنت وجود دارد که اپلیکیشن‌های ضروری و غیر ضروری اندروید را به درستی شناسایی می‌کنند.

۲- اپلیکیشن‌های آنتی ویروس

تلفن‌های هوشمند مانند رایانه‌های شخصی، در معرض آلوده شدن به ویروس‌ها قرار دارند اما این به معنای آن نیست که اپلیکیشن‌های آنتی ویروس، برای تجربه اندرویدی ضروری هستند. در حقیقت، اغلب ایده خوبی است که کاربران اپلیکیشن‌های آنتی ویروس را از گوشی‌های خود پاک کنند زیرا اکثر دستگاه‌های اندرویدی، از “گوگل پلی پروتکت” استفاده می‌کنند که مرتبا دستگاه را برای شناسایی ویروس‌ها و بدافزار اسکن می‌کند. این ابزار مفید به صورت خودکار به بررسی ایمنی اپلیکیشن‌ها از گوگل پلی استور پیش از دانلود شدن آنها و بررسی دستگاه‌ها برای شناسایی اپلیکیشن‌های آلوده دانلود شده از منابع دیگر می پردازد. معمولا، تا زمانی که اپلیکیشن‌ها از گوگل پلی استور نصب شده باشند و نه از منابع دیگر، ریسک آلوده شدن به ویروس و بدافزار در یک تلفن هوشمند اندرویدی، اندک خواهد بود.

اپلیکیشن‌های آنتی ویروس می‌توانند همان کاری که “گوگل پلی پروتکت” انجام می‌دهد را انجام دهند اما برای کاربران عادی اندروید که به “گوگل پلی استور” متکی هستند، اضافی باشند. بعضی از این اپلیکیشن‌ها مصرف نیروی بالایی دارند و شارژ باتری و نیروی رایانشی زیادی را مصرف می‌کنند. بعلاوه، همه اپلیکیشن‌های آنتی ویروس، مطمئن نیستند و بر اساس این که برای مدل گوشی شما چطور بهینه سازی شده باشند، ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشند.

این اپلیکیشن‌ها همچنین ممکن است مایه نگرانی حریم خصوصی شوند زیرا فروشندگانی که شهرت کمتری دارند ممکن است از مجوزهای اپلیکیشن سوءاستفاده کنند که به درز اطلاعات شخصی کاربران منتهی می‌شود. تا زمانی که کاربران عادت‌های وب گردی ایمن‌شان را حفظ کنند و در استفاده از اپلیکیشن‌های خارج از فروشگاه گوگل، محتاط باشند، می‌توانند با خیال راحت، اپلیکیشن‌های آنتی ویروس را حذف کنند.

۳- چراغ قوه

از زمانی که دوربین‌ها به بخشی از تجربه تلفن‌های هوشمند اندرویدی تبدیل شدند، همیشه می‌توان از فلاش گوشی برای ایجاد یک چراغ قوه جیبی برای تقریبا هر موقعیت بداهه استفاده کرد.  پیش از این، کاربران اندروید برای استفاده از چراغ قوه نیاز به دانلود یک برنامه شخص ثالث داشتند، اما دیگر اینطور نیست. این روزها، بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی پیشرفته، چراغ قوه داخلی دارند که در سیستم عامل گنجانده شده است.

در نتیجه، اکنون کاربران می‌توانند مستقیما از پنل نوتیفیکیشن، به چراغ قوه دسترسی داشته باشند. برای عده زیادی از کاربران، استفاده از چراغ قوه خیلی راحت بوده و دیگر نیازی به اپلیکیشن‌های شخص ثالث نیست. یک اپلیکیشن چراغ قوه ممکن است هیچ نوع فضای قابل توجهی را در حافظه داخلی گوشی اشغال نکند، اما کاربرانی که گوشی آنها چراغ قوه دارند محتملا، هر اپلیکیشن چراغ قوه‌ای که به گوشی جدیدشان منتقل شده است را می‌خواهند حذف کنند. افرادی که دستگاه اندرویدی قدیمی‌تری دارند ممکن است همچنان به یک اپلیکیشن چراغ قوه برای دسترسی به فلاش تلفن خود نیاز داشته باشند. در این موارد، همچنان اپلیکیشن‌های شخص ثالث برای دانلود از فروشگاه گوگل پلی در دسترس هستند. با این حال، تا زمانی که یک دستگاه اندرویدی، چراغ قوه داخلی دارد، نیازی به نصب اپلیکیشن اضافی برای این منظور نیست.

۴- مرورگر پیش فرض

کاربران رایانه ویندوز و مک، همیشه مرورگر وب داشته اند و همین مسئله درباره کاربران تلفن هوشمند صدق می‌کند. با این حال، افرادی که رایانه شخصی دارند معمولا یک مرورگر وب نصب شده در دستگاه خود دارند و دلیلی زیادی ندارد که بخواهند بیشتر از یک مرورگر داشته باشند. همین منطق را می‌توان برای تلفن‌های هوشمند بکار برد. بعضی از کاربران ممکن است مرورگری مانند گوگل کروم، اپرا یا فایرفاکس را نصب کرده و همزمان مرورگر سازنده گوشی را نگه دارند.

این مرورگرهای پیش فرض، گزینه‌های عالی برای حذف هستند. مزایای زیادی برای استفاده از یک مرورگر مانند کروم به جای مرورگرهای پیش فرض وجود دارد. مرورگرهای شخص ثالث امکان همگام‌سازی بی‌وقفه بوک مارک‌ها، تاریخچه مرور، کلمات عبور  و تب‌های باز را در چندین دستگاه فراهم می‌کنند. مرورگرهای شخص ثالث همچنین بیشتر با ویژگی‌ها و وصله‌های جدید به‌روزرسانی می‌شوند تا عملکرد را بهبود دهند و همچنین به پلاگین‌ها و افزونه‌ها اجازه می‌دهند تا امکانات بیشتری را برای کاربران فراهم کنند. هر چند حذف مرورگر سازنده از گوشی اندرویدی فایده کمی برای حافظه یا باتری گوشی دارد، نصب چندین مرورگر ممکن است گیج کننده باشد، زیرا سابقه جستجو و کوکی‌ها بین مرورگرها منتقل نمی‌شوند. همچنین به کاربران کمک می‌کند تا تلفن مرتب‌تری داشته باشند که صرف نظر از اینکه چه مرورگری را ترجیح می‌دهند، عادت خوبی است.

۵- اپلیکیشن‌های پاکسازی

مشابه اپلیکیشن‌های آنتی ویروس، اپلیکیشن‌های پاکسازی گزینه عالی برای حذف در اکثر گوشی‌های اندرویدی هستند. این اپلیکیشن‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که برای مصرف‌کننده کار کنند، فایل‌های ناخواسته را پاکسازی کنند، عملکرد دستگاه را بهینه کنند و فضای ذخیره سازی را آزاد کنند. این اپلیکیشن‌ها همچنین برای پاک کردن فایل‌های کش، حذف اپلیکیشن‌های استفاده نشده، حذف گزارش تماس‌ها، حذف تاریخچه مرور و مدیریت مجوزهای اپلیکیشن عالی هستند.

سی سی کلینر با بیش از ۱۰۰ میلیون دانلود، در فروشگاه گوگل پلی یکی از محبوب‌ترین این اپلیکیشن‌ها است. در حالی که اپلیکیشن‌هایی مانند سی سی کلینر ممکن است در یک نگاه مفید به نظر برسند، اما دیگر اپلیکیشن‌های ضروری برای اکثر کاربران اندروید نیستند. امروزه، اکثر دستگاه‌های اندرویدی دارای ویژگی‌های متعددی هستند که می‌توانند آن چیزی را که اپلیکیشن‌های پاکسازی قصد انجام آن را دارند تقلید کرده یا جایگزین کنند.

علاوه بر این، ممکن است یک خطر امنیتی اضافی در ارتباط با استفاده از یک اپلیکیشن‌ پاکسازی شخص ثالث وجود داشته باشد. در خصوص سی سی کلینر، این اپلیکیشن در گذشته با مشکلات امنیتی روبرو شده است، زیرا در سال ۲۰۲۲ هک شده بود تا بدافزار را بین کاربران ناآگاه توزیع کند. حذف اپلیکیشن‌های پاک‌سازی می‌تواند عملکرد باطری را تا حد زیادی بهبود بخشد، زیرا چنین اپلیکیشن‌هایی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در پس‌زمینه اجرا شوند تا به بهترین شکل از دستگاه پشتیبانی کنند اما همزمان، به تدریج عمر باتری را کم می‌کنند. در این مرحله، خطر استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند سی سی کلینر در دستگاه‌های اندرویدی بیشتر از مزایای آن است، که معمولا می‌تواند از طریق تنظیمات و ابزارهای اصلی دستگاه اندروید شما انجام شود.

۶- صرفه جویی در باتری

اپلیکیشن‌های صرفه‌جویی در باتری شخص ثالث بر اساس استانداردهای امروزی اغلب اضافی است.  دستگاه‌های اندرویدی ویژگی بهینه‌سازی باتری داخلی دارند که به کاربران امکان می‌دهد به طور مؤثر مصرف انرژی خود را مدیریت کرده و به طور بالقوه محدود کنند. به این ترتیب، اپلیکیشن‌هایی مانند AccuBattery را می‌توان بلافاصله حذف کرد تا به نفع باتری گوشی باشد. در حالی که اپلیکیشن‌های صرفه‌جویی در باتری مدعی هستند با مدیریت فرآیندها و اپلیکیشن‌های پس‌زمینه، عمر باتری را بهبود می‌دهند، اما اکثر این اپلیکیشن‌ها خودشان در پس‌زمینه گوشی‌های اندرویدی اجرا می‌شوند و شارژ گوشی را می‌خورند. همچنین این اپلیکیشن‌ها ممکن است مانع از آن شوند که اپلیکیشن‌های ضروری به درستی وظیفه خود را انجام دهند. بعلاوه، همه این اپلیکیشن‌ها به طور مرتب پشتیبانی نمی‌شوند و ممکن است برای نسخه فعلی اندروید شما بهینه نشده باشند.

۷- خرید از آمازون

اپلیکیشن خرید آمازون یکی از اپلیکیشن‌هایی است که بسیاری از کاربران اندروید با آن آشنا هستند. اکثر گوشی‌های اندرویدی، با اپلیکیشن آمازون از پیش نصب شده، عرضه شده‌اند و علاوه بر این، این اپلیکیشن بیش از ۵۰۰ میلیون دانلود از فروشگاه گوگل پلی داشته است. این اپلیکیشن به کاربران اندرویدی اجازه می‌دهد تا به طور یکپارچه با گوشی هوشمند خود از وب سایت آمازون خرید کنند و همچنین اعلان‌هایی برای مطلع کردن کاربران درباره آخرین وضعیت بسته سفارشی خود ارسال می‌کند. با این حال، با توجه به توانایی کاربران اندروید برای دسترسی به آمازون از طریق مرورگر گوشی خود، که حتی ممکن است برای برخی از آنها قابل ترجیح باشد، این اپلیکیشن کاملا ضروری نیست. همچنین اشکالاتی دارد که می‌تواند حذف آن را ضروری کند.

اپلیکیشن خرید آمازون همچنین می‌تواند فضای زیادی را در حافظه داخلی اشغال کند. نسخه فعلی این اپلیکیشن، ۲۷۱ مگابایت حجم دارد که از نظر کاربردی که دارد، با اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی قابل مقایسه است. آمازون، مانند بسیاری از اپلیکیشن‌های خرید دیگر، به‌طور پیش‌فرض در پس‌زمینه اجرا می‌شود و عمر باتری و قدرت پردازش را کاهش می‌دهد، بنابراین کاربران اندروید باید از خود بپرسند که آیا راحتی دسترسی، ارزش آن را دارد یا خیر. کاربرانی که اپلیکیشن خرید آمازون از قبل در گوشی‌های اندرویدی آنها نصب شده است، ممکن است نتوانند آن را حذف کنند. در این صورت می‌توانند اپلیکیشن را در تنظیمات غیرفعال کنند تا از اجرای آن در پس‌زمینه جلوگیری کنند.

۸- فیس‌بوک و فیس‌بوک مسنجر

فیس‌بوک و فیس‌بوک مسنجر مانند آمازون، از طریق مرورگر گوشی اندروید قابل دسترسی هستند. با این حال، اپلیکیشن‌ فیس‌بوک با بیش از پنج میلیارد دفعه دانلود از فروشگاه گوگل پلی، یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها در جهان است و کاربران اندروید با توجه به جنجال‌های امنیتی زیادی که در گذشته داشته است، باید مراقب این اپلیکیشن‌ باشند.

در پی یک رخنه اطلاعاتی در سال ۲۰۱۹، اطلاعات حدود ۵۳۳ میلیون نفر کاربر فیس‌بوک برملا شد اما این شرکت تصمیم گرفت کاربران خود را مطلع نکند. در مارس سال ۲۰۱۸، این شرکت داده‌های ۸۷ میلیون کاربر را در اختیار شرکت مشاوره سیاسی “کمبریج آنالیتیکا” قرار داد و اطلاعات کاربران از طریق اپلیکیشن فیس‌بوک استخراج شد. این دو مورد، دو نمونه از مشکلات امنیتی فیس‌بوک در طول سال‌های اخیر هستند و حذف این اپلیکیشن می‌تواند میزان داده‌هایی را که فیس‌بوک جمع آوری می‌کند کاهش دهد.

خود اپلیکیشن فیس‌بوک بیش از ۵۰۰ مگابایت فضا اشغال می‌کند و اپلیکیشنی است که از مجوزهای پس زمینه استفاده می‌کند و بنابراین شارژ باطری را خالی می‌کند. کاربران اندروید که سهولت دسترسی به اپلیکیشن فیس‌بوک را به دسترسی به آن از طریق مرورگری مانند کروم ترجیح می دهند، تشویق شده‌اند تا از اپلیکیشن سبک‌تر “فیس‌بوک لیت” استفاده کنند. به نظر می‌رسد این گزینه مطلوبی برای بسیاری از کاربران اندروید باشد زیرا یک میلیارد دفعه از فروشگاه گوگل پلی دانلود شده است.

۹- اسنپ چت

اسنپ چت هم مانند فیس‌بوک عادت‌های بدی دارد. این اپلیکیشن از فیس‌بوک هم بزرگتر است و حدود ۷۰۰ مگابایت فضای داخلی را اشغال می‌کند. همچنین اپلیکیشنی است که در پس زمینه گوشی کار می‌کند و به دلیل استفاده زیادی که از دوربین دارد، به عمر باطری گوشی ضربه می زند. همچنین مشابه فیس‌بوک، مشکلات حریم خصوصی عدیده‌ای دارد.

گزارشی در سال ۲۰۱۹ نشان داد کارمندان اسنپ چت از ابزاری به نام اسنپ لاین برای استخراج داده‌های خصوصی کاربران برای اهداف غیرقانونی و غیراخلاقی استفاده کرده اند. نگرانی‌ها نسبت به حریم خصوصی تنها وجه مشترک اسنپ چت با فیس‌بوک نیست. نسخه سبک اپلیکیشن اسنپ چت برای یک تجربه ساده، عرضه شده است اما کاربران اندروید نمی‌توانند این اپلیکیشن را در فروشگاه گوگل پلی پیدا کنند و باید آن را از منبع دیگری دانلود کنند.

۱۰- اسکنر کیو آر کد

اسکنر کیو آر کلد را باید به لیست اپلیکیشن‌های اندرویدی شخص ثالث اضافه کنید که اکنون قابلیت مشابه آنها در اکثر گوشی‌های اندرویدی پیشرفته وجود دارد. کاربران اندرویدی می‌توانند به سادگی اپلیکیشن دوربین را باز کرده و کد کیو آر را مقابل صفحه دوربین قرار داده و به لینک مرتبط با آن بزنند تا به اطلاعاتی مانند منوی رستوران، فرم‌ها و لینک‌های آر سی وی پی دسترسی پیدا کنند.

اسکنرهای کیو آر کلد هم جزء اپلیکیشن‌هایی هستند که در پس زمینه گوشی کار کرده و باطری گوشی را مصرف کنند و بدتر از آن، اسکنرهای ساخت سازندگان غیرمعروف، حاوی ویروس‌ها و بدافزاری هستند که می‌تواند اطلاعات کاربران را به سرقت ببرد. افرادی که همچنان به یک اسکنر کیو آر کد نیاز دارند، باید محتاطانه رفتار کرده و از ناشران معتبر دانلود کنند. با این حال، از آنجا که اکثر تلفن‌های هوشمند، قابلیت اسکن کدهای کیو آر را دارند، راحت‌ترین راه، حذف این نوع اپلیکیشن‌ها است.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×