» آرشیو اخبار » اپلیکیشن‌های جام جهانی قطر 2022 امن هستند؟
اپلیکیشن‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲ امن هستند؟

اپلیکیشن‌های جام جهانی قطر 2022 امن هستند؟

28 آبان 1401 0

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که طبق تحقیقات این مجموعه، اپلیکیشن جام جهانی قطر قوانین حریم خصوصی را نقض می‌کند.

به گزارش گذارنیوز، مهمانان قطر که از سراسر دنیا برای تماشای بازی‌های پرشور جام جهانی ۲۰۲۲ به این کشور می‌آیند، اپلیکیشن رسمی جام جهانی تحت عنوان Hayya و همچنین اپلیکیشن دیگری با نام Ehteraz برای مسائل بهداشتی را پیش روی خود دارند.

با این حال، مراجع اروپایی حوزه حفاظت از داده، از نقص حریم خصوصی در این اپلیکیشن‌ها خبر داده‌ و از مردم خواسته‌اند که برای امنیت اطلاعات شخصی خود آن‌ها را دانلود نکنند.

تهدید اپلیکیشن‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲

کارشناسان هر دو برنامه مختص به جام جهانی قطر ۲۰۲۲ را در دسته «جاسوس‌افزارها» قرار داده‌اند. علت این است که دسترسی گسترده‌ای به اطلاعات شخصی کاربران و امکان خواندن، حذف، تغییر محتوا و حتی برقراری مستقیم تماس را برای دولت قطر فراهم می‌کنند.

تبلیغات جام جهانی قطر

بنا به گفته سرپرست حفاظت از داده‌های آلمان طی بیانیه‌ای، داده‌های جمع‌آوری شده نشان می‌دهند که این دو برنامه در زمینه دسترسی به اطلاعات شخصی پا را فراتر از آنچه مشخص کرده‌اند، می‌گذارند.

به عنوان مثال، یکی از برنامه‌ها حتی برقراری تماس و شماره مورد استفاده را ذخیره می‌کند. برنامه دیگر هم به صورت فعال مانع قرارگیری گوشی در حالت Sleep می‌شود. ضمن این که داده‌های برنامه‌ها فقط روی دستگاه کاربر باقی نمی‌مانند و به یک سرور مرکز انتقال داده می‌شوند.

اپلیکیشن‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲ امن هستند؟

توصیه مسئولان آلمانی این است که اگر کاربران چاره‌ای جز نصب اپلیکیشن‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲ ندارند، آن‌ها روی گوشی دیگری به غیر از گوشی اصلی خود نصب کنند.

سازمان‌های حفاظت از داده در نروژ و فرانسه هم توصیه‌هایی مشابه را به کاربران کرده‌اند. سازمان مربوطه در نروژ حتی این احتمال را مطرح کرده است که دولت قطر از طریق این اپلیکیشن‌ها مشغول رصد مسافران جام جهانی قطر ۲۰۲۲ باشد.

سازمان مربوطه فرانسوی هم از کاربران تقاضا می‌کند که به طور جدی به عکس‌ها و ویدیو‌های خصوصی خود توجه داشته باشند و برنامه را دقیقاً قبل از خروج از فرانسه نصب و بلافاصله بعد از بازگشت به این کشور حذف کنند.

منبع: باشگاه

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×