» آرشیو اخبار » کدام موادغذایی سال آینده ارزان می‌شوند؟
کدام مواد غذایی سال آینده ارزان می‌شوند؟

کدام موادغذایی سال آینده ارزان می‌شوند؟

26 آبان 1401 0

قیمت بعضی موادغذایی در سال ۲۰۲۳ مانند قهوه، غلات و دانه‌های روغنی ممکن است در سال آینده کاهش یابد زیرا بسیاری از اقتصادهای بزرگ وارد رکود می‌شوند.

به گزارش گذارنیوز، رابوبانک در گزارشی در روز چهارشنبه اعلام کرد که قیمت موادغذایی همچون کالاهای کشاورزی مانند قهوه، غلات و دانه‌های روغنی ممکن است در سال آینده کاهش یابد زیرا بسیاری از اقتصادهای بزرگ وارد رکود می‌شوند.

این بانک گفت که مصرف‌کنندگان با یک تصویر کلان اقتصادی تاریک، کمبود انرژی، خطر ژئوپلیتیکی و کمبود مداوم برخی از کالاهای کلیدی مانند گندم مواجه هستند که برای امنیت‌غذایی جهانی مضر است.

گندم به شدت تحت تأثیر جنگ روسیه و اوکراین و تغییرات آب‌وهوا قرار دارد. در جاهای دیگر، رابوبانک شاهد رشد تقاضای قهوه بسیار پایین‌تر از حد متوسط با ۱.۵ درصد است و این در حالی است که به لطف آب‌وهوای مطبوع، قیمت شکر در سطح نسبتاً پایینی قرار دارد.

تبلیغات جام جهانی قطر

کارشناسان اظهار کردند که قیمت‌های محصولات کشاورزی ممکن است هنوز کاهش یابد اما این به این دلیل نیست که تولید به طور قابل‌توجهی بهبود می‌یابد، بلکه به این دلیل است که تقاضا بسیار ضعیف است.

بر اساس گزارش رویترز، این بانک عنوان کرد که با افزایش هزینه‌های انرژی، نیروی کار و سایر هزینه‌ها، قیمت کالاهای کشاورزی حدود ۵۰ درصد بیشتر از دوران قبل از همه‌گیری است.

منبع: ایسنا

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×