» آرشیو اخبار » گرانی املاک در گرداب تورم
آخرین جزییات بسته تعیین سقف قراردادهای اجاره‌بها

گرانی املاک در گرداب تورم

27 آذر 1401 1

ایری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی از بهترین راهها برای کنترل تورم موجود در کشور راه اندازی موتور محرکه اقتصاد یعنی مسکن سازی است.

به گزارش گذارنیوز، عبدالجلال ایری، در خصوص لزوم کنترل بازار اجاره بها مسکن گفـت: علی رغم عبور از فصل نقل و انتقال مستاجران، کماکان شاهد رشد اجاره بها هستیم و این امر فشار مضاعفی را به خانواده ها به ویژه اقشار کم درآمد وارد کرده است. البته نوسانات اقتصادی و انتظار تورمی موجود که بسیاری از سرمایه‌ها را به سمت این بازار کشانده است، یک محرک مهم برای رشد قیمت خانه‌ها به شمار می‌رود. لذا کنترل تورم به عنوان یک عامل مهم و اثر گذار در قیمت مسکن باید مورد توجه دولتمردان و تیم اقتصادی دولت قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یکی از راه‌های کنترل بازار اجاره رجوع به تعاریف پایه‌ای اقتصاد و برقراری تعادل عرضه وتقاضا است و این امر تنها با افزایش عرضه و تولید ساختمان محقق خواهد شد که کم و کیف آن کاملا در قانون جهش و تولید مسکن پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه توجه به دو ظرفیت بالقوه بافت‌های فرسوده و بخش خصوصی طناب نجاتی برای بحران مسکن خواهد بود اظهار کرد: چرا که دولت با توجه به بودجه و توان محدود خود امکان تصدی گری و ساخت انبوه مسکن را ندارد لذا باید با تسهیل گری فرآیند ساخت و ساز، زمینه را برای حضور بخش خصوصی و مردمی فراهم کند، ضمن اینکه بافت‌ها فرسوده به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم کشور برای رونق ساخت ساز کاملا مغفول مانده و استفاده از ابزارهای تشویقی برای تشویق مردم به ساخت و نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده خود می‌توان در این حوزه اثر گذار باشد.

تبلیغات جام جهانی قطر

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: از این رو بنده معتقدم اگر وزیر جدید به این دو مولفه بسیار مهم توجه کرده و بانک‌ها را نیز برای پرداخت تسهیلات همراه کند بخش زیادی از مشکلات و گره کور مسکن‌سازی حل خواهد شد. بهترین مسیر برای کنترل تورم موجود در کشور، راه اندازی موتور محرکه اقتصاد یعنی مسکن سازی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابر این آقای بذرپاش باید هر چه سریع‌تر وارد میدان شده تا در زمان باقی مانده از دولت سیزدهم گام های اساسی جهت ساماندهی بازار مسکن و تحقق برنامه ها دولت در خصوص ساخت مسکن بردارد و اگر مانعی پیش راه خود می‌بیند به مجلس اعلام کند، نمایندگان به ویژه اعضای کمیسیون عمران آمادگی دارند در این مسیر دشوار وزیر و رئیس جمهور را یاری کنند.

منبع: خانه ملت

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×