کاهش قیمت دور از انتظار مرغ و تخم‌‌مرغ‌ در ایام محرم

کد خبر: ۱۱۴۵۱
گذار نیوز:  برخلاف تصور که انتظار می رفت با شروع محرم به دلیل افزایش تقاضای محصولات پروتئینی قیمت‌ها طبق روال سنوات گذشته افزایش یابد اما با مدیریت صحیح امروز در بازار قیمت محصولات پروتئینی نظیر مرغ و تخم‌مرغ همچنین محصولاتی نظیر روغن و برنج کاهش یافته است.

به گزارش گذارنیوز، با نگاهی به آمار سال های گذشته در ایام محرم، قیمت های مرغ و تخم مرغ و سایر محصولات پروتئینی با رشد تقاصا در این ماه به علت افزایش خیرات و نذورات مردمی، بیشتر می شد. امسال هم طبق تجربه سنوات گذشته تصور می شد که قیمت کالاهای اساسی نظیر مرغ، روغن و برنج‌ طبق سال‌های گذشته افزایشی باشد و تقاضا هم افزایش یابد اما گزارش‌های میدانی فارس خلاف آن را نشان می دهد.

روز گذشته  اخباری از کاهش بیش از 10 هزار تومانی قیمت برنج و 15 درصدی قیمت روغن منتشر شد و امروز نیز بررسی میدانی شان می‌دهد که قیمت‌های مرغ و تخم مرغ به شدت کاهش یافته است.

 مرغ کیلویی 46 هزار تومان شد

در حالی که سقف قیمت مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار و پس از اصلاح یارانه‌ها ‌59500 تومان اعلام شده بود اکنون در بازار مرغ به کیلویی 46 هزار تومان یعنی بیش از 13 هزار تومان زیر نرخ مصوب عرضه می‌شود.

در این‌باره حبیب اسدالله، سه دلیل عمده برای کاهش قیمت مرغ در بازار را بیان میکند: نخست بیشتر شدن عرضه از تقاضا در بازار و از سوی دیگر تقاضا کم شده است. دومین دلیل هم اینکه با اعلام وزارت جهاد کشاورزی جوجه‌ریزی‌ها در ماه‌های اخیر افزایش یافت‌ و به همین دلیل در کنار کاهش تقاضا، موجب انباشت مرغ در ویترین مغازه ها شده است.

وی با اشاره به دلیل سوم کاهش قیمت مرغ گفت:‌ در حالی که انباشت مرغ در بازار وجود دارد شرکت پشتیبانی امور دام هم سرعت عمل لازم برای جمع آوری مرغ مازاد را ندارد.

اگر چه کاهش قیمت مرغ، خبر خوشایندی برای مصرف کننده است اما در دیگر سو تولید‌کنندگان از این کاهش قیمت‌ها ناراضی‌اند و می‌گویند هزینه‌های تولید آنها افزایش یافته و آنها در هر کیلو 15 هزار تومان ضرر می‌کنند.

در این‌باره حبیب اسدالله نژاد می‌گوید: اکنون مرغداران در فروش هر کیلو مرغ 15 هزار تومان ضرر می‌کنند، هزینه‌های تولید چند برابر شده‌ و نرخ مرغ هم به کمتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار رسیده است.

وی به این نکته هم اشاره کرد که ادامه کاهش قیمت‌ها، تولید را کاهش خواهد داد مثلا در ماه تیر جوجه‌ریزی در مرغداری‌های کشور 90 میلیون قطعه شده در حالی که ماه ‌های پیشین 130 هزار قطعه بود و این زنگ هشداری‌ برای تولید و افزایش قیمت مرغ در آینده است. اگرچه کاهش قیمت‌های بازار را باید به فال نیک گرفت اما باید به نحوی هم از تولید‌کننده حمایت کرد که هزینه‌های تولید‌ پایین بیاید و تولید برای تولیدکننده به صرفه باشد، تفکر اشتباهی وجود دارد و آن این است که هر چه هزینه‌های تولید بالا می‌رود باید قیمت را بالا برد تا هزینه‌ها جبران شود اما راه دومی هم است و اینکه هزینه‌ها را کاهش بدهند.‌

 کاهش قیمت تخم مرغ به زیر نرخ مصوب

ا‌دامه بررسی‌ةای میدانی نشان می‌دهد امروز در بازار قیمت هر شانه تخم مرغ 30 عددی به 70 هزار تومان رسیده است. یک فروشنده در‌باره دلیل کاهش قیمت تخم‌مرغ گفت: معمولا روال همه ساله است قیمت تخم‌مرغ در فصل تابستان کم می‌شود زیرا در این فصل گرم مصرف تخم مرغ کمتر می شود.

 قیمت گوشت قرمز کماکان ثابت

بر اساس این گزارش، قیمت گوشت تقریبا ثابت مانده و البته بسیار متفاوت است و از کیلویی 130 تا 220 هزار تومان بستگی به گوساله یا گوسفند یا شقه یا خالص فرق دارد. دامداران می‌گویند مازاد تولید در کشور وجود دارد و مجوز صادرات از وزارت جهاد کشاورزی گرفته‌اند اما قیمت‌های بازار هم بالاست و این سوال است که آیا صادرات قیمت‌ها را افزایش نخواهد داد؟

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، در این‌باره اظهار داشت: فکر نمی‌کنم رشد قیمتی در مورد گوشت وجود داشته باشد زیرا صادرات دام زنده بیش از 200 هزار راس نخواهد شد و با این حال نیاز ماهانه کشور به خوبی تامین می‌شود و علاوه بر آن صادرات از استان‌هایی انجام می شود که دام آنها تاثیری در قیمت بازار داخل ندارد. 

پوریان در‌باره این تضاد که اگر مازاد گوشت در کشور وجود دارد چرا قیمت ها پایین نمی‌آید؟ گفت: هزینه های تولید بالاست و صادرات موجب خواهد شد که بخشی از ضرر و ز‌یان دامداران جبران شود و آنها بتوانند نقدینگی برای تامین هزینه ها داشته باشند.

منبع: فارس

 

لینک خبر
لینک پست کپی شد

آنچه باید بخوانید

نظرات