پیشنهاد ترکیه: کنسرسیوم سه‌جانبه برای تولید خودروی مشترک

کد خبر: ۴۹۶۲
گذار نیوز:  آن‌چه به جذابیت این ایده می‌افزاید؛ تمایل هرسه کشور به "انجام معامله با ارزهای ملی"، و "ایجاد شبکه‌ی بانکی مستقل از سوئیفت" است تا از سیطره‌ی سنگین دلار بر اقتصاد خود پیشگری کرده باشند.

آن‌طور که “محمدرضا نجفی‌منش” (رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور) می‌گوید “خودروسازان ترک” پیشنهاددهندگان اولیه‌ی ایجاد یه کنسرسیوم سه‌جانبه میان سه کشور “ترکیه، ایران و روسیه” به منظور “طراحی، تولید و صادرات خودروی مشترک” بوده‌اند. سه کشور همسایه که بیش از ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت داشته و علاوه‌بر آن، به یک بازار ۸۰۰ میلیونی در نزدیکی خود، دسترسی سهل و آسان و کم‌هزینه دارند.

 

آقای نجفی‌منش گفته است: ترکیه با صادرات سالیانه بیش از ۱۲ میلیارد دلاری قطعات خودرو، از پتانسیل بسیار خوبی در صنعت “قطعه‌سازی” برخوردار است. روس‌ها ت”وانایی فنی و فنّاوری بالا به‌ویژه در خودروهای سنگین” دارند و وجود کارخانه‌های و خطوط تولید و مونتاژ مختلف خودرو و قطعه در ایران همراه با “توانایی طراحی”؛ از جمله مواردی است که می‌توان برای تبدیل این ایده به یک پروژه اجرایی واقع‌بینانه دلگرم‌کننده باشد.

 

آن‌چه به جذابیت این ایده می‌افزاید؛ تمایل هرسه کشور به “انجام معامله با ارزهای ملی”، و “ایجاد شبکه‌ی بانکی مستقل از سوئیفت” است تا از سیطره‌ی سنگین دلار بر اقتصاد خود پیشگری کرده باشند.

 

 

 

لینک خبر
لینک پست کپی شد

آنچه باید بخوانید

نظرات