» ارز دیجیتال » فاجعه  FTX همچنان در حال گسترش
FTX

فاجعه  FTX همچنان در حال گسترش

28 آبان 1401 3

شرکت هایی که تحت تاثیر سقوط اخیر صرافی FTX  قرار گرفته اند، به تدریج و همزمان با ادامه پیگیری های مربوط به پرونده ورشکستگی این شرکت در حال پدیدار شدن هستند.

به گزارش واحد ترجمه گذارنیوز، شرکت هایی که تحت تاثیر سقوط اخیر صرافی FTX  قرار گرفته اند، به تدریج و همزمان با ادامه پیگیری های مربوط به پرونده ورشکستگی این شرکت در حال پدیدار شدن هستند.

کدام شرکت ها تحت تاثیر سقوط دومین صرافی مطرح صنعت کریپتو قرار گرفتند؟

صرافی FTX هفته گذشته برای فصل 11 ورشکستگی اعلام کرد، حرکتی که یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال جهان را از درجه اعتبار ساقط کرد. به دنبال این اقدام، طی روزهای گذشته چندین شرکت برای افشای زیان های ناشی از سقوط FTX پیشگام شده اند.

به عنوان مثال، «لیکوئید» (Liquid) یک صرافی ارزهای دیجیتال مستقر در ژاپن است که چند روز اخیر تحت تاثیر وقایع سقوط FTX قرار گرفت و به همین دلیل، برداشت های خود را متوقف کرد. شایان ذکر است که صرافی کریپتو در فوریه امسال توسط FTX خریداری شد و به همین دلیل اکنون تحت تاثیر رویدادها قرار گرفته است.

تبلیغات جام جهانی قطر

پلتفرم وام ‌دهی کریپتو به نام (Salt) یکی دیگر از شرکت هایی به شمار می رود که برداشت ‌های خود را به دلیل انحلال FXT متوقف کرده است.

استارتاپ Web3 نیجریه ای «نست کوین» (Nestcoin) نیز چندی پیش فاش کرد که بیش از 4 میلیون دلار آن در صرافی FTX از دست رفته است. در نتیجه، این شرکت اعلام کرد که بیش از 50 درصد از کارکنان خود را اخراج خواهد کرد و سایر هزینه ها را کاهش خواهد داد.

سقوط FTX

پلتفرم ارز دیجیتال «بلاک فای» (BlockFi) که شرکت وام دهنده کریپتو محسوب می شود نیز در حال آماده شدن برای تشکیل پرونده ورشکستگی فصل 11 است. این پلتفرم با استناد به اینکه به طرز قابل توجهی تحت تاثیر سقوط FTX و نهادهای شرکتی مرتبط با آن قرار گرفته است، این اقدام را انجام داد. شایان ذکر است که این امر پس از آن صورت گرفت که بلاک فای و FTX US اوایل سال جاری قرارداد اعتباری امضا کردند.

همزمان با اینکه جوانب مختلف این پرونده به تدریج آشکار می شود، کمیسیون اوراق بهادار باهاما طی چند روز گذشته اعلام کرد که دارایی های متعلق به «اف‌تی‌ایکس دیجیتال مارکت» (FTX Digital Markets) که شرکت مادر FTX و FTX US محسوب می شود را توقیف کرده است. البته این اقدام پس از آن صورت گرفت که برخی دارایی ها از حساب های اف‌تی‌ایکس دیجیتال مارکت ناپدید شدند.

در همین حال، سم بنکمن-فرید مدیر عامل سابق FTX ادعا کرد که FTX US دارایی کافی برای بازپرداخت همه مشتریان را دارد. بنکمن فرید، همراه با سایر مدیران شرکت آلامدا ریسرچ، قرار است در جلسه آتی کمیته خدمات مالی درباره سقوط FTX شهادت دهد.

در نهایت، کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا (ASIC) مجوز صادر شده برای FTX استرالیا را در اوایل این هفته به حالت تعلیق درآورد.

 

راه اندازی صندوق بازیابی بازار 100 میلیون دلاری توسط صرافی اوککس (okx)

پس از سقوط صرافی FTX، برخی از صرافی های رمزارز برای حفاظت بیشتر از مشتریان خود اقداماتی انجام دادند. به عنوان مثال صرافی اوککس در اوایل هفته جاری اعلام کرد که صندوق بازیابی ۱۰۰ میلیون دلاری برای محافظت از دارایی مشتریان خود راه اندازی خواهد کرد.

 

بایننس همچنان به توسعه ادامه می دهد

در هفته ای که اخبار FTX عمده اخبار عرصه کریپتو را در بر گرفته است، بایننس همچنان در حال تثبیت جایگاه خود به عنوان صرافی پیشرو ارزهای دیجیتال در جهان است. این صرافی اوایل هفته گذشته عنوان کرد که بازارهای جهانی ابوظبی (ADGM) و سازمان تنظیم مقررات خدمات مالی آن به صرافی ارزهای دیجیتال بایننس مجوز ارائه خدمات در منطقه را اعطا کرده است.

بایننس

«بایننس یو‌اس» (Binance.US)، بازوی آمریکایی صرافی بایننس، در حال آماده شدن برای شرکت در مناقصه پلتفرم وام دهی ارزهای دیجیتال وویجر دیجیتال (Voyager Digital) است. بایننس ایالات متحده قبلاً فرصت به دست آوردن این پلتفرم را در مزایده از دست داده و FTX US در آن برنده شده بود. با این حال، با ورشکستگی FTX، بایننس ایالات متحده قرار است پیشنهاد دیگری برای به دست آوردن این شرکت ارائه دهد.

بایننس همچنین از راه اندازی مجموعه توکن غیر مثلی CR7 NFT خبر داد. طبق این اطلاع رسانی، «کریستیانو رونالدو» به زودی مجموعه‌ NFT‌های خود را تحت عنوانCR7 NFT، به صورت انحصاری در بازار NFT های بایننس عرضه خواهد کرد.

سلب مسئولیت: تلاش گذارنیوز مبتنی بر ارائه محتوای مفید صرفاً جهت افزایش آگاهی مخاطب است و توصیه مالی محسوب نمی‌گردد.

مترجم- تحلیلگر: سیده مریم سیدان

ویراستار: تارا هدایتی

منبع: coinjournal

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×