» آرشیو اخبار » عوارض صادرات گوجه، گلخانه داران را غافلگیر کرد

عوارض صادرات گوجه، گلخانه داران را غافلگیر کرد

19 مهر 1401 1

با وضع عوارض ۴هزار تومانی بر صادرات گوجه فرنگی فعالان بخش می گویند: تعیین چنین عوارضی آن هم در شرایطی که تولید انجام شده و آماده صادرات است، با سیاست دولت مبنی بر توسعه گلخانه های کشور در تضاد است.

به گزارش گذارنیوز، در شرایط بحرانی بی آبی که می توان گفت دنیا با آن مواجه است از جمله سیاست هایی که در برخی کشورها همچون ایران به کار گرفته شده است بحث تولید بخشی از محصولات کشاورزی در فضای گلخانه ای است که با توجه به کاهش قابل توجه تبخیر آب در چنین فضایی، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب صورت می گیرد.

با این وجود افراد فعال در این حوزه نیز علیرغم تاکید بر توسعه گلخانه های کشور هر روز با موانع جدیدی روبرو می شوند. بر اساس این گزارش، در حالی که طبق آنچه تصویب شده دولت برای صادرات به اصطلاح آب مجازی عوارض تعیین کرده است، بخش محصولات جالیزی و به طور خاص «گوجه فرنگی و پیاز» نیز مشمول پرداخت این عوارض هستند و به این ترتیب عوارض صادرات هر کیلوگرم گوجه ۴هزار تومان و هر کیلوگرم پیاز ۲هزار تومان تعیین شده است.

گوجه فرنگی گلخانه ای محصولی کم آب بر است و تعیین عوارض بر صادرات آن منطقی نیست

در این میان گلخانه داران به خصوص گوجه کاران نسبت به وضع چنین عوارضی انتقاداتی دارند. به طوری که امید فتحی از جمله بهره برداران این بخش به بازار می گوید: وضع عوارض بر صادرات این محصولات بر مبنای این است که می گویند چون محصولات جالیزی آب بر هستند، لذا باید عوارضی بابت خروج آب از این طریق بر آنها بسته شود.

تبلیغات جام جهانی قطر

فتحی افزود: این در شرایطی است که ما گلخانه دار هستیم و باید اقتصادی کار کنیم، اما پرداخت ۴ هزار تومان برای صادرات هر کیلوگرم گوجه فرنگی به هیچ وجه اقتصادی نیست.

وی با تاکید بر اینکه تولیدات گلخانه ای آب بر نیست، گفت: بر اساس آنچه کارشناسان بخش اعلام می کنند، در این حوزه صرفه جویی ۹۰ درصدی در مصرف آب رقم می خورد. پس چرا باید بابت صادرات عوارضی بابت خروج آب مجازی از کشور بپردازیم؟

بستن عوارض بر صادرات گوجه به نوعی ممنوعیت صادراتی است

از سوی دیگر کرم رضا محمدی، بازرس اتحادیه گلخانه داران کشور، با اشاره به وضع عوارض بر محصولات جالیزی به بازار گفت: می توان اینگونه گفت که الان به نوعی صادرات گوجه فرنگی را ممنوع کرده اند و لذا گوجه کاران وضعیت خوبی ندارند.

محمدی با بیان اینکه حدود ۲ هفته است عوارض گمرکی برای صادرات گوجه فرنگی قرار داده اند، گفت: مسئله اینجا است که شرایط فعالیت و تولید گلخانه داران مانند مزرعه داران نیستند و مشخص نیست بر چه اساس چنین تصمیماتی گرفته می شود. متاسفانه در حالی که الان گوجه تولید شده بازار صادراتی هم دارد، اما به یکباره جلوی راه صادرات از این طریق بسته شده است.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه گویی تصمیم گیرندگان نمی دانند محصول تولید شده است و حال باید صادر شود. به عبارت دیگر اگر قرار است تصمیمی گرفته شود باید قبل از تولید به زارعان و تولید کننده های بگویند کشت نکنید نه اینکه حال که تولید شده است صادرات آن را با مانع روبرو کنند.

وی تصریح کرد: نکته عجیب و قابل تامل اینکه از یک سو دولت در حال توسعه گلخانه های کشور است و از سوی دیگر به روشهای مختلف صادرات را مختل و یا ممنوع می کند!

محمدی با تاکید بر اینکه تعیین عوارض نیز به نوعی ممنوع کردن صادرات محسوب می شود، گفت: جواب آقایان در مورد وضع این عوارض این است که در بحث محصولی مانند گوجه فرنگی نمی توان تفکیک کرد که کدام کشت گلخانه ای است و کدام کشت فضای باز است پس روی کلیه این محصول عوارض بسته اند!

ارائه الگوی کشت به کشاورزان از طریق راه اندازی پلتفرم جامع گلخانه داران کشور

بازرس اتحادیه گلخانه داران کشور در پاسخ به این سوال که برای رفع چنین موانعی اتحادیه چه راهکاری اندیشیده است، گفت: ما در حال راه اندازی یک پلتفرم هستیم که بتوانیم مشکلات را در آینده نداشته باشیم یعنی خود اتحادیه گلخانه داران یک پلتفرم جامع بالا می آورد و تمام گلخانه داران در آن عضو می شوند.

وی ادامه داد: عملکرد این پلتفرم به نحوی است که گلخانه دار روی آن کار می کند و به گلخانه دار داده و اطلاعات داده می شود؛ یعنی بر مبنای داده ای که به گلخانه دار می دهد کشت می شود.

محمدی افزود: به عبارت بهتر هر فرد گلخانه داری که در پلتفرم ثبت نام می کند نوع و میزان کشت محصول خود را تعیین می کند. به این ترتیب پس از ثبت نام کلیه گلخانه داران حجم تولید کل هر نوعی محصول گلخانه ای برای ما مشخص می شود و بعد از یک سال متوجه می شویم مصرف داخل، تقاضای بازار داخل و خارج چقدر است.

وی گفت: بنابراین در چنین شرایطی است که می توانیم الگوی کشت بر مبنای پلتفرم به گلخانه دار ارائه بدهیم و دیگر نیازی نیست بر اساس آزمون و خطا پیش برویم چرا که در این حالت بر مبنای یک دانش در حوزه تولیدات گلخانه ای حرکت می کنیم.

این فعال حوزه گلخانه داران کشور اذعان داشت: وقتی در پلتفرم داده و عدد و رقم تولید شود منجر به دانش می شود که از بازخوردهایی که از بازار داخل و خارج گرفته می شود و مصرفی که در طول سال انجام می شود به دست می آید و به این ترتیب و بر این اساس می توانیم الگوی کشت بدهیم.

بر اساس این گزارش، یکی از اصلی ترین مشکلات بخش کشاورزی به نداشتن الگوی کشت بر می گردد که باعث می شود برخی سالها شاهد کمبود یک یا چند محصول در بازار باشیم و از سوی دیگر برخی محصولات به دلیل کشت شدن بیش از اندازه روی دست کشاورز بماند.

وزارت جهاد کشاورزی بر اساس آزمون و خطا الگوی کشت می دهد

بازرس اتحادیه گلخانه داران در این زمینه نیز اذعان می دارد: به نظر بنده باید کشاورزی در فضای باز را هم به این طرف ببریم و ما آمادگی این را داریم به عنوان پیشرو که این پلتفرم و خدمات را به دیگران بهره برداران همچون باغداران و زارعان بدهیم.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد وزارت جهاد در عدم ارائه الگوی کشت درست به کشاورزان می گوید: الگوی کشتی که وزارت خانه به کشاورز می دهد بر اساس آزمون و خطا است.

محمدی خاطر نشان کرد: به عبارت ساده تر الگوی کشتی که وزارت جهاد می دهد بر مبنای یکسری تصمیم گیری ها است مبنی بر اینکه مثلا گفته می شود کشور نیاز به «گندم، دانه های روغنی، خوراک دام» دارد لذا اهمیت بیشتری نسبت به دیگر کشت ها برای ما دارد. پس این محصولات را بیشتر بکارید! بعد هم اعلام می کنند دولت یارانه های پنهان و آشکار را به مجموعه هایی می دهد که به سمت کشت این محصولات بیایند.

وی ادامه داد: با این تفاسیر و این نحو ارائه الگوی کشت، اگر فردا روزی به دلیل کاهش تولید مثلا میوه های جالیزی در بازار نبود، همان فردا برای آن فکر می کنند و امروز برای این گونه مشکلات نمی اندیشند.

این مقام مسئول اظهار داشت: وقتی میزان اراضی و جغرافیا مشخص است، تنها باید داده ها و اطلاعات در یک سامانه جامع و پلتفرم بارگذاری شود تا مشکل الگوی کشت رفع گردد.

منبع: بازار

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×