breadcrumbs_delimiter آرشیو اخبار breadcrumbs_delimiter شیوع بیشتر پوکی استخوان در بانوان نسبت به آقایان
شیوع بیشتر پوکی استخوان در بانوان نسبت به آقایان

شیوع بیشتر پوکی استخوان در بانوان نسبت به آقایان

30 شهریور 1401 1

رئیس اداره کنترل بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت گفت: پوکی استخوان یک عارضه مزمن استخوانی است که بیماری خاموش هم نامیده می شود.

به گزارش گذارنیوز، «فاطمه حاجی ولی زاده» گفت: تخمین زده می‌شود که در جهان در هر ۳ ثانیه یک شکستگی، حدود ۲۵۰۰۰ شکستگی در روز و حدود ۹ میلیون شکستگی در سال اتفاق می‌افتد.

به گفته رئیس اداره کنترل بیماری های عضلانی و اسکلتی وزارت بهداشت، از هر سه زن بالای ۵۰ سال و از هر پنج مرد بالای ۵۰ سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می‌کند.

حاجی‌ ولی زاده گفت: پوکی استخوان یک عارضه مزمن استخوانی است که بیماری خاموش هم نامیده می شود. در این بیماری توده استخوانی کاهش پیدا می کند و بافت استخوان به تدریج تحلیل می‌رود.

او ادامه داد: در زنان بالای ۴۵ سال، تعداد روز‌های بستری به دلیل بیماری پوکی استخوان و شکستگی‌های ناشی از آن بیش از مجموع روز‌هایی است که به دلیل عوارض دیابت، حملات قلبی و سرطان سینه اتفاق می‌افتد.

وی افزود: با افزایش جمعیت افراد مسن در بسیاری از کشور‌های جهان شیوع استئوپروز و بروز شکستگی ناشی از آن در حال افزایش است. در ایران نیز با افزایش سن جمعیت، این موضوع قابل انتظار است.

منبع: باشگاه

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • ×