» آرشیو اخبار » ساخت یک سریال‌های تاریخی چقدر بودجه می خواهد؟

ساخت یک سریال‌های تاریخی چقدر بودجه می خواهد؟

29 دی 1401 1

در پی اعلام بودجه تقریبی سریال «حضرت موسی(ع)» که قرار است ابراهیم حاتمی‌کیا آن را بسازد، مخاطبان سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی مشتاق شده‌اند بدانند که در مقایسه با بودجه چند هزار میلیارد تومانی این سریال، کارهای قبلی تاریخی- مذبی چقدر خرج برداشته است.

به گزارش گذارنیوز، قدر مسلم سریال‌های تاریخی- مذهبی به دلیل هزینه بالای طراحی صحنه و گریم و لباس، پر خرج می‌شود اما این رقم با نگاهی به سریال‌ها و فیلم‌های قبلی، هزینه‌ای را پیش روی مخاطب قرار می‌دهد که تقریباً معقول به نظر می‌رسد.

این روزها اخبار سریال «موسی (ع)»، بیش از آنکه به اعلام اطلاعاتی درباره روند تولید این مجموعه تاریخی مربوط شود، حاشیه‌هایی را دربر دارد که بودجه اختصاص یافته به این سریال را هدف قرار داده. در حقیقت عمده خبرها به تناقضاتی همراه است. بودجه سریال «موسی(ع)» که این روزها به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و تهیه‌کنندگی سید محمود رضوی دومین سریال الف ویژه و پروژه بزرگ تلویزیون بعد از «سلمان فارسی» به شمار می‌رود، حالا با ابهاماتی مواجه شده. صداوسیما در حالی در روزهای گذشته با انتقاد از میزان بودجه اختصاص یافته به این سازمان، در نظر نگرفتن بودجه جداگانه برای «حضرت موسی» و «حضرت سلمان» را موجب توقف یا به شدت کند شدن روند ساخت این دو مجموعه تاریخی الف ویژه عنوان کرده بود که حالا برخی از بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی این سریال در فضای مجازی حرف می زنند؛ خبری که در ادامه با واکنش تند تهیه کننده هم همراه شده بود.

در این راستا، برخی در فضای مجازی احتمال اختصاص ردیف بودجه جداگانه برای این سریال در بودجه سالانه مصوب مجلس را مطرح کردند و با احتساب رقم ها به نرخ روز، گمانه‌هایی چون بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای تولید این پروژه را تخمین زدند.

تبلیغات جام جهانی قطر

در گزارش پیش‌رو نگاهی به بودجه سریال‌ها و همچنین فیلم سینمایی «محمد رسول الله(ص)» انداخته‌ایم که با توجه به سال ساختشان قابل تأمل‌اند و برخی از ابهامات را در ذهن مخاطبان می‌زداید. سریال‌ها بر اساس تاریخ ساخت تنظیم شده‌اند.

سریال «سربداران»- سال ساخت: ۱۳۶۲- بودجه تقریبی: ۶۰ میلیون تومان- کارگردان: محمدعلی نجفی
سریال «امام علی(ع)»- ساخت ساخت: ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵- بودجه تقریبی: ۲۶۰ میلیون تومان- کارگردان: داوود میرباقری
سریال «تنهاترین سردار»- سال ساخت: ۱۳۷۶- بودجه تقریبی: ۸۰۰ میلیون تومان- کارگردان: مهدی فخیم زاده
سریال «یوسف پیامبر(ع)»- سال ساخت: ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶- بودجه تقریبی: ۷ میلیارد تومان- کارگردان: فرج‌الله سلحشور
سریال «مختارنامه»- سال ساخت: ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۸- بودجه تقریبی: ۲۴ میلیارد تومان- کارگردان: داوود میرباقری
سریال «در چشم باد»- سال ساخت: ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۷- بودجه تقریب: ۱۲ میلیارد تومان- کارگردان: مسعود جعفری جوزانی
سریال «معمای شاه»- سال ساخت: ۱۳۹۳- بودجه تقریبی: ۵۶ میلیارد تومان- کارگردان: محمدرضا ورزی
سینمایی «محمد رسول الله(ص)»- سال ساخت: ۱۳۹۴- بودجه تقریبی: ۶۰ میلیارد تومان- کارگردان: مجید مجیدی

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×