» آرشیو اخبار » رونمایی از خودروی جدید بدون فرمان و تمام الکترونیک
رونمایی از خودروی جدید بدون فرمان و تمام الکترونیک

رونمایی از خودروی جدید بدون فرمان و تمام الکترونیک

29 آبان 1401 3

خودروی جدید بدون فرمان، پدال و آینه است که به گفته کارشناسان نشان‌دهنده آینده رانندگی است.

به گزارش گذارنیوز، شرکت ویمو (Waymo) که یکی از زیرمجموعه‌های «آلفابت» (Alphabet) شرکت مادر گوگل است، مینی‌ون جدیدی را به عنوان یک خودروی تمام‌الکتریکی طراحی کرده است.

ویمو در حال حاضر برخی از خدمات روبوتاکسی را در دو ایالت آریزونا و کالیفرنیا ارائه می‌کند و این مینی‌ون را در یک رویداد مطبوعاتی در لس‌آنجلس به نمایش گذاشت.

رونمایی از خودروی جدید بدون فرمان و تمام الکترونیک

تبلیغات جام جهانی قطر

این وسیله نقلیه سفیدرنگ، درهای کشویی دارد که یادآور متروی شهر نیویورک هستند، اما فرمان، آینه و پدال ندارد. در عوض، درون مینی‌ون، سه صفحه نمایش لمسی وجود دارد تا مسافران بتوانند به موسیقی گوش دهند یا مقصدی را انتخاب کنند. در مینی‌ون، فضای کافی برای پنج نفر وجود دارد.

کارشناسان می گویند: وسایل نقلیه می‌توانند مکانی برای سرگرم کردن دوستان، دفتری متحرک برای جلسات، اتاقی برای مطالعه کودکان یا سالنی برای استراحت و خواب باشند. کاربران فقط باید به مینی‌ون وارد شوند و در حال حرکت استراحت کنند.

به گفته وب‌سایت ارز تکنیکا (ArsTechnica)، یک حسگر استوانه‌ای روی خودرو وجود دارد که به احتمال زیاد فناوری لیدار(LIDAR) است. همچنین، حسگرهایی نیز در قسمت‌های پایین‌تر جلو و عقب مینی‌ون نصب شده‌اند.

رونمایی از خودروی جدید بدون فرمان و تمام الکترونیک

ویمو هفته گذشته با گسترش چشمگیر این فناوری در یک شهر بزرگ، سامانه کاملا بدون راننده خود را در مرکز شهر فینیکس به روی همه عموم مردم باز کرد. این خبر یک روز پس از آن منتشر شد که ویمو، مجوز استقرار مینی ون بدون راننده خود را از «دپارتمان وسایل نقلیه موتوری کالیفرنیا» (DMV) دریافت کرد.

این مجوز به ویمو امکان می‌دهد تا هزینه‌ای را برای خدمات خودران در سانفرانسیسکو دریافت کند و این گامی به سوی استقرار کامل تاکسی بدون راننده است.

این شرکت قبلا سامانه بدون راننده را در مرکز شهر فینیکس فقط برای افرادی اجرا می کرد که در برنامه «تستر مورد اعتماد» (trusted tester) آن حضور داشتند.

ویمو در حال حاضر بیش از ۷۰۰ وسیله نقلیه در ناوگان خود دارد که شامل ترکیبی از خودروهای الکتریکی جگوار I-Pace و مینی‌ون‌های کرایسلر پاسیفیکا هیبریدی (Chrysler Pacifica Hybrid) و همچنین کامیون‌های کلاس ۸ (Class ۸) هستند.

بیشتر این وسایل نقلیه در آریزونا، کالیفرنیا و تگزاس به کار می‌روند و در آزمایش‌ها و عملیات تجاری استفاده می‌شوند.

رونمایی از خودروی جدید بدون فرمان و تمام الکترونیک

منبع: بازار

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×