روند رو به رشد بورس تهران

کد خبر: ۱۱۰۵۴
گذار نیوز:  بورس اوراق بهادار تهران بعد از ریزش روز گذشته، امروز در یک روند کاملاً رو به رشد قرار گرفت. به طوری که در بازار بورس تهران همه شاخص‌های بورس سبز شدند.

به گزارش گذارنیوز، ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 442 هزار میلیارد تومان رسید. گرچه میزان رشد امروز حدود 25 درصد ریزش دیروز بوده است، اما به هر حال امروز با افزایش 4 هزار و 148 واحد به رقم یک‌میلیون و 427 هزار و 645 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با افزایش 417 واحد به رقم 380 هزار و 393 واحد رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 2.6 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 188 هزار فقره معامله و به ارزش یک‌هزار و 530 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با 29 درصد افزایش همراه شد. این دو شاخص در معیار هم‌وزن فقط 11 صدم درصد رشد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی‌مس، شستا، پتروشیمی نوری، پالایش نفت بندرعباس و کشتیرانی جمهوری اسلامی بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نماد پتروشیمی فناوران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 38 واحد رشد کرد و به رقم یک‌میلیون و 35هزار میلیارد تومان رسیده است و ارزش بازار پایه فرابورس ایران هم به بیش از 342 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، بیمه پاسارگاد، پلیمر آریا ساسول، پالایش نفت شیراز و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای اعتباری ملل و زغال‌سنگ پروده طبس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

 اگر قوانین بازار سرمایه در جهت حضور مردم و مشارکت سرمایه‌گذاران در تولید کشور تغییر پیدا کند، می‌توان امیدوار بود بخشی از سرمایه‌های بازار بورس به سمت رونق تولید و توسعه خطوط تولید تزریق می‌شود. به هر حال اگر پول‌های سرگردان از بازار سرمایه به سایر بازارها مانند ملک و املاک یا دلار و سکه حرکت کند، باعث افزایش قیمت و تورم می‌شود، اما هر چه پول‌ها در بازار سرمایه قرار گیرد، باعث افزایش شفافیت، کمک به رونق تولید و کمک به دریافت مالیات واقعی از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خواهد شد. بنابراین لازم است از کلیت بازار سرمایه و توسعه آن در قوانین و مقررات حمایت شود.

منبع: فارس

لینک خبر
لینک پست کپی شد

آنچه باید بخوانید

نظرات