breadcrumbs_delimiter اسلایدر ویژه breadcrumbs_delimiter دلار در بالاترین سطح خود

دلار در بالاترین سطح خود

7 شهریور 1401 2

به گزارش واحد ترجمه گذار‌نیوز،  دلار به بالاترین حد خود در 20 سال اخیر می رسد زیرا سیاست های سختگیرانه فدرال رزرو برای مدت طولانی تری اجرا می شود.در معاملات روزدوشنبه پس از اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اعلام کرد نرخ های بهره بانکها برای کاهش تورم فزاینده، برای مدت طولانی تری بالا نگه داشته می شود، دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزها به بالاترین حد خود در 20 سال گذشته رسید.
شاخص دلار در معاملات اولیه آسیا به اوج دو دهه اخیر یعنی 109.4 رسید، با تقویت دلار آمریکا که سایر ارزهای اصلی را به پایین ترین سطح خود سوق داد و بر ارزهای دیگر در بازارهای نوظهور فشار فزاینده بود.
دلار در معاملات اولیه آسیا به 138.59 در برابر ین ژاپن رسید که بالاترین رقم از اوایل مرداد ماه بود. آخرین بار با 0.59 درصد افزایش به 138.485 رسید. یوان فراساحلی به طور مشابه به پایین ترین حد خود در دو سال اخیر یعنی 6.9321 در هر دلار سقوط کرد.
پوند به پایین ترین سطح یعنی به 2-1/2 در یکسال به سطح 1.1656 دلار سقوط کرد.آخرین بار با 0.5 درصد کاهش به 1.16715 دلار رسیده بود،در حالی که یورو با 0.36 درصد کاهش به 0.9929 دلار رسید.
این حرکت جروم پاول باعث افزایش و رشد دلار شد که در روز جمعه هشدار داد “مقداری درد” برای خانوارها و مشاغل وجود خواهد داشت زیرا کنترل تورم توسط فدرال رزرو زمان می برد.
کارول کنگ، دستیار ارشد استراتژی ارزی و اقتصاد بین‌الملل در بانک مشترک المنافع استرالیا می گوید پاول به صراحت اعلام کرد که همانطور که برخی از فعالان بازار انتظار داشتند، هیچ محوری برای نرخ بهره وجود ندارد.
من فکر می کنم برای این هفته، (شاخص دلار آمریکا) حتی بالاتر از 110 واحد قرار خواهد گرفت، درست زمانی که فعالان بازار همچنان به قیمت گذاری در چرخه های سخت گیرانه تر توسط بانک های مرکزی بزرگ ادامه می دهند.
اکنون بازارها با احتمال 64.5 درصدی برای افزایش 75 واحدی نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو در آذر ماه قیمت گذاری می کنند.
علیرغم اینکه احتمال افزایش به این بزرگی در نشست سیاست گذاری بانک مرکزی اروپا در آذر ماه وجود دارد، یورو با سرمایه گذارانی که بیشتر بر بحران انرژی در بلوک متمرکز شده اند، دست و پنجه نرم کرده است.
غول انرژی دولتی روسیه گازپروم قرار است از 9شهریور ماه تا 11 شهریور ماه عرضه گاز طبیعی به اروپا از طریق خط لوله اصلی خود نورد استریم ۱ را به منظور تعمیر و نگهداری متوقف کند.

آیا روسیه به طور کامل گاز را قطع خواهدکرد؛

کنگ از CBA گفت: ترس از تعطیلی کامل گاز روسیه باعث می شود که یورو/دلار خیلی پایین تر باشد و نتواند برابری کند.
دلارهای استرالیا و نیوزلند هم که بسیار حساس و ریسک پذیر هستند نیز به دلیل ترس از اینکه افزایش شدید نرخ بهره در سراسر جهان باعث کند شدن رشد اقتصادی شود، کاهش یافت.Aussie با 0.55 درصد کاهش به 0.6853 دلار رسید، در حالی که کیوی به پایین ترین سطح یک ماهه خود یعنی 0.6105 دلار رسید و آخرین بار با 0.33 درصد کاهش در 0.6113 دلار معامله شد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • ×