breadcrumbs_delimiter آرشیو اخبار breadcrumbs_delimiter جریمه خودروسازان توسط بورس کالا در هنگام تاخیر تحویل خودرو
خودرو

جریمه خودروسازان توسط بورس کالا در هنگام تاخیر تحویل خودرو

30 مرداد 1401 2

به گزارش گذارنیوز؛ آقای جواد جهرمی گفت: برای خرید خودرو از بورس کالا نیازمند کد بورسی است کسانی که کد بورس اوراق بهادر را دارند هم می‌تواند با اقداماتی کد دریافت کنند. در بورس کالا با یک حساب وکالتی باید کار انجام شود یعنی فرآیندی که وجه در آن بلاک و برداشتی انجام می‌شود در حساب افراد است و پولی نزد بورس کالا نیست. مسدود بودن حساب هم از زمان ثبت سفارش تا اتمام حراج است و بعد مسدودیت بر طرف می‌شود. تنها محدویت که در نظر گرفته شده سن بالای ۱۸ سال و خرید یک خودرو است و  رانتی وجود ندارد.

او می‌گوید: قیمت بر اساس عرضه و تقاضا است. فرد قیمت مورد نظر خود را به کارگزار می‌دهد و براساس آن  موظف است سقف قیمتی آن  را بزند. در رابطه با سابقه عرضه یک وانت بود که بر روی قیمت پایه معامله شد و مورد دیگر عرضه چهارشنبه بود که ۶۰۰ دستگاه مورد معامله قرار گرفت.

 

شروع کار با خودرو‌ های کم تیراژ بود

جهرمی می‌گوید: شروع کار با خودرو‌های کم تیراژ بود تا مردم  بیشتر با شرایط آشنا و سیستم‌ها سنجیده شوند. ضمانت‌هایی از خودرو ساز‌ها برای تحویل گرفته ایم تا جریمه بپردازند که تاخیری در تحویل  رخ ندهد. قیمت‌ها با ۱۵ درصد پایین‌تر از سطح بازار رقم خورد. معاملات نیز ۴ ساعت طول کشید. به خریداران اختیار دادیم تا فضای هیجانی از بین برود.

در شرایطی می‌توان به بازار کمک کرد که عرضه منظم داشته باشیم. وقتی کالا از قیمت گذاری دستوری خارج می‌شود تولید کننده، دولت و هم مصرف کننده منفعت می‌برند. بورس یک پلتفرم است. قیمت همه چیز را به نمایش می‌گذارد و تعیین می‌کند.

تکیه تنها به بورس کالا نمی‌تواند مشکلات را حل کند

او می‌گوید: تکیه تنها به بورس کالا نمی‌تواند مشکلات را حل کند. بازار گواهی سپرده و اوراق سلف برنامه‌های بعدی در این حوزه است که در این راستا به سمت توسعه بازار مالی خودرو ، اتومبیل های پرتیراژ و برخط شدن معاملاتمی خواهیم رفت. خودرویی که در بورس است باید صد درصد در بورس کالا عرضه شود. شرایط گارانتی مانند سابق است و  تمام اطلاعات از جمله زمان تحویل در اطلاعیه عرضه آماده است. همه موارد معامله شفاف و ثبت شده است.

۲۶ مرداد ۶۰۰ دستگاه دیگنیتی و فیدلیتی متعلق به بهمن موتور روی تابلو معاملات بورس کالا رفتند و در مجموع با تقاضای ۳ هزار و ۵۰۰  نفر  مواجه شدند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • ×