» آرشیو اخبار » تدوین صورتجلسه الزامات واگذاری 2 خودروساز‌ داخلی با 5 شرط
تدوین صورتجلسه الزامات واگذاری 2 خودروساز‌ داخلی با 5 شرط

تدوین صورتجلسه الزامات واگذاری 2 خودروساز‌ داخلی با 5 شرط

16 آذر 1401 0

صورتجلسه الزامات واگذاری شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا با پنج شرط تدوین شد و به امضای رئیس‌‌ سازمان خصوصی‌سازی،‌ رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، رسید.

به گزارش گذارنیوز، صورتجلسه الزامات واگذاری شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا با پنج شرط تدوین و به امضای حسین قربان‌زاده، رئیس‌‌ سازمان خصوصی‌سازی، علی نبوی، رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، رسید.

در این صورتجلسه که در تاریخ 14 آذر‌ تنظیم شد‌، آمده است: به منظور تحقق هدف «ارتقاء سطح کارایی، بهره‌وری و نوآوری در صنعت خودرویی کشور» و همچنین رعایت الزامات سند نهایی خروج دولت از تصدی‌گری صنعت خودرو جلسه در محل سازمان خصوصی‌سازی تشکیل و موارد زیر مورد توافق طرفین قرار گرفت.

1- سند استراتژی صنعتی بلندمدت و باثبات صنعت خودرو (10 ساله) تا پایان بهمن‌ سال 1401 با محورهای زیر از سوی وزارت صمت تهیه و به سازمان خصوصی‌سازی ارسال خواهد شد.

تبلیغات جام جهانی قطر

الف)‌ بهبود فضای تولید و کسب و کار و ارتقاء سطح رقابت‌پذیری و پیش‌بینی صنعت خودرو

ب) عدم مداخله دولت در بنگاه‌ها و تنظیم قواعدی که شرایط تحمیلی و ناعادلانه‌ای برای بنگاه ایجاد نکند، چنانکه برای همه فعالان صنعت خودرو، شرایط و اقتضائات حضور در این صنعت کاملا شفاف و قابل پیش‌بینی باشد.

ج) این سند باید در تاریخ یاد شده برای اطلاع عموم مردم به صورت وسیع منتشر شود.

2- تا پایان سال 1401 همه محصولات ایران‌خودرو و سایپا از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج خواهد شد. ساز و کار اجرایی این توافق تا پایان آذر 1401 توسط وزارت صمت ارائه خواهد شد.

3- تکالیف عرضه و فروش محصول خارج از قواعد بازار که منجر به کاهش درآمد (افزایش هزینه‌ها)،‌برای خودروسازها شود، منوط به جبران منابع آن، قبل از اجرای تکالیف است.

4- سهام تودلی (چرخه‌ای) ایران‌خودرو و سایپا تا پایان سال جاری واگذار خواهد شد.

5- در صورت عدم واگذاری سهام چرخه‌ای (تودلی) در شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا از ابتدای 1402 به بعد، حق رأی ناشی از این سهام در مجامع این شرکت‌ها سلب خواهند شد.

منبع: فارس

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×