» آرشیو اخبار » برنامه دولت برای خودکفایی در حوزه ماهواره‌ های سنجشی
برنامه دولت برای خودکفایی در حوزه ماهواره‌های سنجشی

برنامه دولت برای خودکفایی در حوزه ماهواره‌ های سنجشی

3 شهریور 1401 8

به گزارش گذارنیوز، صبح روز سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ماهواره ایرانی«خیام»، با موشک سایوز ۱/۲بی از سکوی شماره ۶ مجموعه پرتابی شماره ۳۱ پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد.

 

ماهواره‌ ایرانی «خیام»

پس از پرتاب موفقیت‌آمیز این ماهواره، پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه صنعت فضایی مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی و به ویژه رسانه‌های عربی قرار گرفت. وزارت امور آمریکا هم در واکنش به این اقدام، ابراز نگرانی کرد و همکاری رو به افزایش روسیه با ایران را «خطر بزرگی برای جامعه بین‌المللی» توصیف کرد.

تبلیغات جام جهانی قطر

 

برنامه دولت برای خودکفایی در حوزه ماهواره‌ های سنجشی

 

در همین رابطه «عیسی زارع‌پور» درباره پیام این دستاورد صنعت فضایی به غرب و سایر کشورهای جهان گفت: پیام اصلی این اتفاق این است که جمهوری اسلامی ایران در کنار یکی از قدرت‌های برتر فضایی دنیا کار مشترک انجام می‌دهد. این همکاری‌ها با توافقاتی که صورت گرفته عمق و شتاب بیشتری خواهد گرفت و در آینده نزدیک شاهد همکاری‌های بیشتری در این حوزه خواهیم بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: قطعا یک جریان و عده‌ای از این همکاری ناراحت هستند و حاشیه‌سازی می‌کنند و درصدد هستند تا اصل این دستاورد را زیر سوال ببرند.

روسیه از بزرگترین پایگاه های فضایی دنیا است

برنامه دولت برای خودکفایی در حوزه ماهواره‌ های سنجشی

زارع‌پور کشور روسیه را دارای یکی از بزرگترین پایگاه فضایی دنیا برشمرد و افزود: ما به آنجا رفتیم و در کنار آن‌ها اقداماتی را انجام دادیم که به مزاق برخی‌ها خوش نیامده است.

وی با تاکید بر اینکه ما مسیر توسعه صنعت فضایی را ادامه می‌دهیم، گفت: ما در عین حال که ظرفیت‌های بومی کشور را تقویت می‌کنیم، همکاری‌های بین‌المللی را هم ادامه خواهیم داد.

 

خودکفایی در حوزه ماهواره های سنجشی تا پایان دولت سیزدهم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان عنوان کرد: برنامه ما این است تا پایان دولت سیزدهم در حوزه ماهواره‌های سنجشی و پرتاب آن به لایه لئو (زیر 500 کیلومتر) خودکفا شویم و بتوانیم انواع ماهواره‌های سنجشی را در مدار 500 کیلومتری زمین قرار دهیم.

برنامه دولت برای خودکفایی در حوزه ماهواره‌ های سنجشی

منبع: فارس

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×