» ارز دیجیتال » ایجاد شاخص تمرکززدایی توسط سازنده کاردانو
تمرکز

ایجاد شاخص تمرکززدایی توسط سازنده کاردانو

28 آبان 1401 3

آی او جی در وبلاگ خود اعلام کرد که دانشگاه ادینبورگ و سازنده شبکه کاردانو، برای ایجاد یک شاخص تمرکززدایی بلاکچین با یکدیگر همکاری کرده اند.

به گزارش واحد ترجمه گذارنیوز، آی او جی (IOG) در وبلاگ خود اعلام کرد که دانشگاه ادینبورگ و اینپوت اوتپوت گلوبال (IOG)، سازنده شبکه کاردانو (Cardano)، برای ایجاد یک شاخص تمرکززدایی بلاکچین با یکدیگر همکاری کرده اند. این سرویس جدید اولین در نوع خود می‌باشد و از روش “مبتنی بر تحقیق” توسعه یافته در دانشگاه استفاده خواهد کرد.

به گفته IOG، شاخص غیرمتمرکز ادینبورگ (EDI) چندین ماه است که در حال توسعه بوده و در 18 نوامبر (27 آبان) در ادینبورگ معرفی شد، اما هنوز عملیاتی نشده است.

“اولین قدم برای ردیاب، ایجاد مقالات تحقیقاتی با جزئیات معیارهای تمرکززدایی و یک روش در نظر گرفته شده برای گردآوری آنها در یک شاخص است که توسط محققان دانشگاه ادینبورگ ایجاد شده است. سپس مانند سایر شاخص های صنعت عمل خواهد کرد.”

تبلیغات جام جهانی قطر

تمرکز

هنگامی که راه اندازی شد، EDI ردیابی مستقیم دارایی ها را «با یک روش محاسبه شده و بازنگری مستمر» ارائه می‌دهد.

در حال حاضر هیچ استانداردی برای تمرکززدایی دارایی‌های دیجیتال وجود ندارد. چیزی که ما در حال حاضر از دست می‌دهیم، استانداردهای صنعتی پذیرفته شده جهانی است که تعیین می‌کند تا چه اندازه پروژه‌ها غیرمتمرکز هستند.

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، مدیر عامل IOG در این پست وبلاگ گفت: EDI به ما این امکان را می‌دهد تا اطمینان حاصل کنیم که کاربران در مورد آنچه در آن شرکت می‌کنند، شفافیت کامل دارند. هاسکینسون به این واقعیت اشاره کرد که کاربران در حال حاضر راهی برای قضاوت در مورد اینکه دارایی های دیجیتال تا چه حد غیرمتمرکز هستند، ندارند.

اگرچه تمرکززدایی به خودی خود تضمینی برای کیفیت نیست، اما عملکرد ضعیف پلتفرم‌های دارایی رمزارزی متمرکز در ماه‌های اخیر نگرانی‌های جدیدی را در مورد آن برانگیخته است. بالاجی سریواسان (Balaji Srivasan)، مدیر سابق صرافی کوین بیس و شرکت اندرسن هوروویتز (Andreesen Horowitz) در توییتی نوشت: «با از دست دادن FTX، برخی خواهان کنترل از طریق مقررات هستند، ولی در هیچ نقطه ای هدف، حمایت از مصرف کننده نبود.»

استوارت پوپجی (Stuart Popejoy)، مدیرعامل کادنا (Kadena)، دیدگاهی مشابه اما معتدل‌تر داشت. او در توییتی نوشت: «سی فای (CeFi) یا بخش مالی متمرکز امروز یک بخش ضروری است و شاید همیشه نقش خود را در رمزارزها داشته باشد. راه‌حل این است که به ریشه های بلاکچین بازگردیم که تمرکززدایی و شفافیت را بیان می‌کند، در حالی که ممکن است دیفای (DeFi) یا بخش مالی غیرمتمرکز راه حل واضحی به نظر برسد، ولی به دلایلی نمی تواند جایگزین سی فای شود. مشکل اصلی مقیاس پذیری است.»

علاوه بر این، تعیین اینکه آیا یک دارایی رمزارزی یک اوراق بهادار است یا نه، برای توسعه مقررات آتی موضوعی محوری است.

 

سلب مسئولیت: تلاش گذارنیوز مبتنی بر ارائه محتوای مفید صرفاً جهت افزایش آگاهی مخاطب است و توصیه مالی محسوب نمی‌گردد.

مترجم:‌ مهدی گچلو

ویراستار: تارا هدایتی

منبع: Cointelegraph

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×