» آرشیو اخبار » افزایش 20 تا 50 درصدی قیمت برق در ترکیه
افزایش

افزایش 20 تا 50 درصدی قیمت برق در ترکیه

11 شهریور 1401 1

به گزارش گذارنیوز؛ ترکیه قیمت گاز طبیعی و برق برای تمام مصرف‌کنندگان را افزایش می‌دهد. قیمت برق و گاز برای مصرف‌کنندگان صنعتی در ترکیه 50 درصد به‌خاطر جنگ اوکراین و افزایش جهانی قیمت انرژی بالا می‌رود.

نهاد تنظیم مقررات بازار انرژی ترکیه EPDK قیمت برق خانگی را 20 درصد، برق مراکز عمومی و بخش خدمات را 30 درصد و برق صنعتی را 50 درصد افزایش داده‌است.

همچنین شرکت انرژی بوتاس قیمت گاز طبیعی برای مصارف خانگی را 20.4 درصد، قیمت گاز برای مصرف‌کنندگان صنعتی کوچک و متوسط را 47.6 درصد و مصرف‌کنندگان صنعتی بزرگ را 50.8 درصد بالا برده‌است.

تبلیغات جام جهانی قطر

بالا رفتن قیمت انرژی تورم در ترکیه را که در ماه گذشته میلادی به 80 درصد رسیده بود، بالاتر می‌برد. ترکیه برای تامین بیشتر تقاضاهای انرژی خود وابسته به واردات است. بنابراین قیمت جهانی انرژی بر قیمت انرژی در این کشور هم تاثیر می‌گذارد.

قیمت انرژی در ترکیه در ماه‌های ژوئن و آوریل هم افزایش‌یافته بود. قیمت گاز در ماه ژوئن 30 درصد برای خانواده‌ها، 16.3 درصد برای تولیدکنندگان برق و 10.2 درصد برای مصرف‌کنندگان صنعتی بالا رفته بود.

اما ترکیه همچنان برای 80 درصد از هزینه برق خانگی یارانه پرداخت می‌کند.

قیمت گاز و برق برای خانواده‌های ترک 174 درصد از ابتدای سال جاری میلادی افزایش‌یافته است. هزینه انرژی برای مصرف‌کنندگان صنعتی کوچک تا متوسط 277 درصد و برای صنایع بزرگ 379 درصد افزایش داشته‌است.

این افزایش قیمت فقط متعلق به ترکیه که شدیداً وابسته به واردات انرژی است نمی‌شود. قیمت انرژی در اتحادیه اروپا و انگلیس هم در بحبوحه بالا رفتن قیمت گاز، محدود شدن عرضه گاز روسیه، کاهش تولید برق هسته‌ای به‌خاطر گرمای شدید و محدود شدن تولید برق بادی به‌خاطر شرایط جوی افزایش چشمگیری داشته‌است.

 

منبع: تسنیم

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×