» آرشیو اخبار » استقبال کمرنگ از مسکن دولتی؛ فقط 330 هزار نفر پول ریختند
قیمت مسکن ملی چندبرابر شد

استقبال کمرنگ از مسکن دولتی؛ فقط 330 هزار نفر پول ریختند

21 مهر 1401 2

انتشار تازه‌‌‌ترین گزارش از وضعیت برنامه ساخت یک‌میلیون مسکن در سال، آمار یک‌میلیون و ۱۷۹‌هزار نفری تماشاچیان مسکن دولتی را نشان می‌دهد.

به گزارش گذارنیوز، جزئیات تازه‌‌‌ترین گزارشی که در خصوص وضعیت طرح ساخت یک‌میلیون مسکن در سال توسط سازمان ملی زمین و مسکن وابسته به وزارت راه وشهرسازی منتشر شده ، حاکی است، از بین یک‌میلیون و ۵۱۲‌هزار نفر حائز شرایط فعال در این طرح تنها ۳۳۳‌هزار نفر اقدام به واریز آورده اولیه ۴۰‌میلیون تومانی کرده‌‌‌اند.

این موضوع نشان می‌دهد از میان متقاضیانی که بعد از واجد شرایط شناخته شدن و ارسال پیامک، اقدام به تکمیل مدارک خود کرده‌‌‌اند (متقاضیان فعال)، یک‌میلیون و۱۷۹‌هزار نفر، هنوز نسبت به واریز آورده اولیه اقدام نکرده‌‌‌اند. این در حالی است که دولت اعلام کرده است، بعد از ارسال سومین پیامک به این افراد، فقط یک ماه ونیم فرصت دارند که نسبت به واریز آورده اولیه در شبکه بانکی اقدام کنند.

این آمار یک‌میلیون و۱۷۹‌هزار نفری، البته، حداقل تعداد تماشاچی‌‌‌ها در مسکن دولتی را نشان می‌دهد. چرا که بر اساس تعداد متقاضیان فعال یعنی افرادی که بعد از واجد شرایط شناخته شدن وارسال پیامک به آنها برای تکمیل مدارک، مراجعه کرده و ثبت‌نام خود را کامل کرده‌‌‌اند، محاسبه شده است.

تبلیغات جام جهانی قطر

این در حالی است که بیش از ۳‌میلیون نفر از ثبت‌نام‌‌‌کننده‌‌‌ها در مرحله اول پالایش، واجد شرایط شناخته شده اما آمارها نشان می‌دهد بیش از نیمی از آنها برای تکمیل ثبت‌نام خود، مراجعه نکرده‌‌‌اند. با این حال، از آنجا که شرط نهایی برای قرارگرفتن متقاضیان در لیست نهایی افراد واجد شرایط مسکن دولتی، افتتاح حساب و واریز سهم آورده متقاضی است عملا هم‌‌‌اکنون تنها ۳۳۳‌هزار متقاضی، از مجموع بیش از ۳‌میلیون نفر متقاضی واجد شرایط و بیش از یک و نیم‌میلیون نفر متقاضی فعال که اقدام به تکمیل مدارک خود کرده‌‌‌اند، متقاضی پای کار در این طرح هستند.

گزارش سازمان ملی زمین و مسکن درباره آخرین وضعیت پروژه‌‌‌های نهضت ملی مسکن حاکی از آن است که بیش از ۵‌میلیون و ۵۵۱‌هزار نفر تاکنون در این طرح ثبت‌نام کرده‌‌‌اند که از این میان حدود ۳‌میلیون و ۸۲۷‌هزار نفر حائز شرایط، یک‌میلیون و ۵۱۲‌هزار نفر حائز شرایط فعال و بیش از یک‌میلیون و ۲۹۴‌هزار نفر نیز مورد تایید نهایی تجمعی قرار گرفته‌‌‌اند. تاکنون (دهه اول مهرماه سال‌جاری) حدود ۵۰۰‌هزار نفر از ۵‌میلیون نفر ثبت‌نام‌کننده به افتتاح حساب اقدام کرده‌‌‌اند و تخصیص پروژه نیز برای آنها انجام شده است. بر این اساس حدود ۲۹۸‌هزار نفر متقاضی تخصیص پروژه بوده و حدود ۳۳۳‌هزار نفر، آورده اولیه ۴۰‌میلیون تومانی خود را واریز کرده‌‌‌اند.

مطابق قانون، چنانچه متقاضیان پس از ارسال سه دوره پیامک تا یک ماه و نیم اقدام به افتتاح حساب و واریز وجه نکنند از سامانه ثمن (سامانه طرح نهضت ملی مسکن) حذف خواهند شد.

۳۱۴‌هزار واحد بدون پروانه آمار اعلام شده از سوی سازمان ملی زمین ومسکن همچنین نشان می‌دهد از بین ۵۰۹‌هزار و ۵۶۷ واحد پروژه تعریف شده تنها ۱۹۴‌هزار و ۸۹۳ واحد دارای پروانه ساختمانی هستند. این موضوع نشان می‌دهد ۳۱۴‌هزار و ۶۷۴‌هزار واحد مسکونی شروع شده، بدون پروانه هستند. از حدود ۵۰۹‌هزار و ۵۶۷ واحد پروژه تعریف شده بیش از ۲۵۵‌هزار، دارای قرارداد با سازنده بوده و ۱۰۱‌هزار و ۲۶۸واحد نیز دارای قرارداد مشارکت مدنی است.

از این تعداد ۱۹۴‌هزار و ۸۹۳واحد دارای پروانه ساختمانی است. ۱۹۴‌هزار و ۹۶۳ واحد در مرحله فونداسیون بوده و ۱۱۶‌هزار و ۲۱۱ واحد نیز دارای سقف و اسکلت است. ۵۴‌هزار و ۷۴۶ واحد در مرحله سفت کاری، ۲۱‌هزار و ۲۳۶ واحد در مرحله نازک کاری و ۱۲‌هزار و ۸۱۲ واحد نیز در مراحل پایانی قرار دارند. بر اساس گزارش سازمان ملی زمین و مسکن، تا هفته اول شهریور ماه، ‌‌‌ شناسایی اراضی مستعد مسکن واقع در شهرها به ۲۲‌هزار و ۳۴۸ هکتار رسیده است. ظرفیت اراضی مستعد مسکن نیز یک‌میلیون و ۲۰۴ ‌هزار و ۷۰۴ واحد اعلام شده است.

منبع: آخرین‌خبر

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×