» آرشیو اخبار » ارائه اجاره نامه بدون کد رهگیری تخلف است
ارائه اجاره نامه بدون کد رهگیری تخلف است

ارائه اجاره نامه بدون کد رهگیری تخلف است

31 مرداد 1401 4

به گزارش گذارنیوز، از وقتی ثبت قراردادهای ملکی در دفاتر مشاوران املاک به صورت الزام درآمد، برخی از این دفاتر برای فرار از مالیات و یا هر دلیل دیگری از ثبت قرارداد اجاره با کد رهگیری امتناع و برای ثبت قرارداد اجاره ای که دارای کد رهگیری است، مبلغ اضافه ای را از مستاجران طلب می‌کنند.

این موضوع به ویژه از وقتی مستاجران برای دریافت وام اجاره نیاز به اجاره نامه با کد رهگیری دارند، از سوی دفاتر مشاور املاک بیشتر به چشم می خورد و مستاجران را برای تهیه مبلغ بیشتر به دردسر می اندازد، به امیدی که آیا موفق به دریافت وام اجاره بشوند یا خیر!

«پیمان مددی» در این خصوص اظهار کرد: ثبت هر گونه قرارداد ملکی اعم از قرارداد اجاره و یا خرید ملک، در دفاتر مشاور املاک باید دارای کد رهگیری باشد و ارائه اجاره نامه بدون کد رهگیری از سوی مشاوران املاک به طرفین قرارداد تخلف است.‌

تبلیغات جام جهانی قطر

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک شهرستان فردیس افزود: با توجه به اینکه انعقاد قرارداد باید با رضایت و امضای هر دو طرف معامله باشد؛ گاهی صاحب ملک به جهت فرار مالیاتی از امضای قرار داد با کد رهگیری امتناع می‌کند که این امر متفاوت است.‌

مددی با اشاره به اینکه گاهی طرفین توافق می‌کنند که قرارداد به صورت دستی بین خودشان نوشته شود؛ اضافه کرد: اگرچه این گونه قراردادها هم رسمیت دارد و قابل استناد در مراجع قضایی است.

اما در هر صورت دفاتر مشاور املاک موظف به ثبت قرارداد دارای کد رهگیری هستند و ثبت قرارداد در فرم های دستی از سوی دفاتر مشاور املاک تخلف است. فرم اجاره نامه و یا مبایعه نامه که در دفاتر مشاور املاک به صورت دستی نوشته شده به عنوان پیش نویس قرارداد محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: مشاور املاک موظف است تمامی قراردادها را با کد رهگیری ثبت کند و پس از خاتمه قرارداد و محاسبه مبلغ کمیسیون، ۹ درصد ارزش افزوده مبلغ کمیسیون را به عنوان هزینه کد رهگیری محاسبه و مجموع این مبالغ را از طرفین قرارداد دریافت کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان فردیس تصریح کرد: مطالبه دریافت هر گونه مبلغ جداگانه به جز موارد فوق، بابت ارائه قرارداد اجاره دارای کد رهگیری از سوی مشاوران املاک تخلف است و مشاوران املاک در هر صورت موظف به ارائه قرارداد با کد رهگیری هستند.

منبع: فارس

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×